Monday, February 16, 2009

Decisions, Decisions...

Sometimes it is hard to know, just at a glance, to know what it the BEST purchase price.


I knew that we would be travelling with my 14 month old son, and that I would need to pack some healthy snacks for the trip. I LOVE individually packages snacks- but they are often NOT the best buy. These individual boxes, while convenient and adorable- are $2 for 14 ounces or $.14/oz.

The big canister of Sun-Maid raisins are $3.49 for 24 ounces or $.14/oz.


I could have bought the 15 ounce box (does not include self resealable lid) at $2.49 for 15 ounces or $.16/oz.


Dole, the runner up competitor had an 18 ounce canister for $3.29 or $.18/oz.


Or I could choose the store brand- 24 ounces for $2.99 or $.12/oz.
Since I was willing to pack a little plastic container to keep our raisins fresh in my purse, I opted for the Meijer brand raisins for the best price- and they were yummy too.

Coupon Lady Snippet:
Checking the PPU (price per unit) may seem tedious- but really you only need to do it once per product. Usually it is easily recognizable- but with the raisins- it was a pretty close call. While I was only saving $.02 - $.06 per oz, I was still saving money. If I am a PPU conscience shopper, my grocery bills overall will be lower each week and I learn which products are the best value for my family.